Президент В. Янукович видав 16 вересня 2010 року Указ про затвердження оновленої редакції Положення про порядок здійснення помилування. Більшість норм Положення залишились без змін. Натомість є і певні новації
В минулому Положенні визначалося коло суб’єктів, які можуть подавати клопотання про помилування, а саме: крім самої засудженої особи, ще також «її захисник, батьки, дружина (чоловік), діти, законний представник, громадські організації тощо».
В новому варіанті Положення цей перелік суб’єктів відсутній. Це може означати, що віднині всі ці суб’єкти права подавати клопотання про помилування позбавляються. Це підтверджується формулюванням п. 4 нового Положення, в якому сказано: «Клопотання про помилування може бути подано…». Очевидно, що в такому формулюванні не вказується, ким саме воно може бути подано. Треба розуміти так, що відповідь міститься у п. 3 Положення, де говориться «Клопотати про помилування має право особа, яка засуджена…».
Ще однією новацією є зміни у періодичності подання клопотань. Якщо у старому варіанті Положення у п. 5 передбачалося, що «у разі відхилення клопотання про помилування повторне клопотання щодо особи, засудженої за особливо тяжкий злочин… може бути подано не раніше як через рік, а щодо особи, засудженої за інші злочини, не раніше, як через шість місяців із часу відхилення попереднього клопотання».
У оновленому Положенні тепер передбачається (за виключенням засуджених до довічного ув’язнення) лише один варіант незалежно від скоєного злочину – повторно клопотати про помилування всі засуджені можуть не раніше, ніж через рік.
Можна вважати, що цими новаціями помітні зміни, внесені до Положення про порядок здійснення помилування, вичерпуються.
Катя Кот