http://ukrprison.org.ua/index.php?id=1371359456


Парламентські слухання щодо дотримання прав людини в Україні. Як представили пенітенціарну систему

ВБО "Мережа організацій, що працюють у пенітенціарній сфері"
В середу 12 червня 2013 року у Верховній Раді України відбулись Парламентські слухання. Зустріч громадськості та представників публічної влади було присвячено огляду стану дотримання прав людини в Україні. Велика увага до заходу була зумовлена не тільки темою слухань, а й тим, що останній раз такі слухання відбувались в 2001 році. Долучившись до участі Всеукраїнська благодійна організація «Мережа організацій, що працюють в пенітенціарній сфері», не тільки представила власні пропозиції, в й звернула увагу на виступи інших учасників. Особливо щодо тематики дотримання прав людини в системі виконання покарань.
Загалом, незважаючи на значну кількість доповідачів, що склала більше 40 осіб, пенітенціарна тематика звучала доволі часто. Деякі учасники, особливо представники Генеральної прокуратури, Міністр юстиції та окремі депутати, лише частково торкнулись проблематики місць позбавлення волі. При цьому представники Уряду робили спроби загострити увагу присутніх на досягнення та позитивні тецценції. Зокрема на суттєвому зниженні кількості ув’язнених, що є наслідком реалізації положень нового кримінально-процесуального кодексу.
Разом з тим, окреслені урядовцями досягнення, були затьмарені доповідями Омбудсмана та правозахисників, які присвятили свої виступи виключно пенітенціарній проблематиці.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Валерія Лутковська детально розглянула порушення, що супроводжують процес переміщення ув’язнених та засуджених. За твердженням Лутковської під час перевезення такі особи, нерідко перебувають в явно нелюдських умовах. Адже іноді
на одну людину приходиться до 0.5 м2, приміщення де знаходяться такі особи, позбавлені необхідного освітлення, свіжого повітря, до того ж в приміщеннях не проводиться санітарна обробка, після перебування в них хворих на туберкульоз, - зазначив Омбудсман.
Завершуючи свій виступ Валерія Лутковська запевнила, що незабаром в Парламенті буде представлено звіт національного превентивного механізму, що має запобігати тортурам та нелюдському поводженню в місцях позбавлення волі.
Виключно пенітенціарній тематиці присвятив свій виступ і Олександр Букалов, голова громадської правозахисної організації «Донецький Меморіал». Він звернув увагу присутніх на необхідність обновлення кримінально виконавчого законодавства, скасування практики введення безглуздих обмежень та використання рабської праці засуджених. За словами правозахисника на сьогодні не є рідкістю, коли засуджений, маючи 25 виходів на роботу отримує лише 21 гривню. Окрім того, Олександр Букалов закликав голову Державної пенітенціарної служби та міністра юстиції України припинити практику використання антитерористичних підрозділів у виправних закладах. Адже без нормативно-правового акту, що визначав би засади їх функціонування, діяльність цих підрозділів є на законною.
Проблеми, що супроводжують процес реалізації медичних прав осіб, позбавлених
волі, в аналітичній довідці представив Бочаров-Туз Володимир, представник ВБО «Мережа організацій, що працюють в пенітенціарній сфері». В своєму матеріалі, громадський активіст наголосив, що необхідно забезпечити незалежність медичних працівників від впливу співробітників інших відділів та пенітенціарного керівництва.
За твердженням Володимира, дана необхідність вже визнана Державною пенітенціарною службою України. Про що свідчить впровадження пілотної ініціативи перепідпорядкування медико-санітарних частин ряду пенітенціарних установ кількох областей, безпосередньо апарату ДПтСУ. Подібна реформа була проведена в Російській Федерації. ІЇ ефективність є спірною.
Позитивна практика перепідпорядкування, підтверджується міжнародним досвідом, адже багато прогресивних країн перепідпорядкували тюремну медицину, з відання пенітенціарного відомства. Серед таких країн: Норвегія, Франція, Англія і Уельс в Сполученому Королівстві. Такий перехід привів до позитивних тенденцій у наданні медичної допомоги в кримінально-виконавчій системі. На даний час, ще кілька країн мають намір здійснити аналогічний перехід - це, Грузія, Іспанія, Шотландія.
Завершуючи звернення, представник ВБО «Мережа організацій, що працюють в пенітенціарній сфері», акцентує увагу на тому, що необхідність істотного поліпшення системи надання медичної допомоги ув’язненим та засудженим, на сьогодні не піддається сумнівам.
Яскравим підтвердженням цього, є те, що питання покращення медичної допомоги в системі виконання покарань, представлений і в законодавчих ініціативах. З 8 законопроектів, що знаходяться в момент проведення слухань на Парламенті, як мінімум 2 присвячені питанню оптимізації медичної допомоги у пенітенціарній сфері.
Така актуалізація проблем медичного обслуговування в системі виконання покарань, говорить про необхідність проведення системного реформування даної сфери, з обов’язковим перепідпорядкуванням медичної служби ДПтСУ Міністерству охорони здоров’я, - резюмують громадські активісти.