Міжнародний фонд "Відродження"

Бережанська виховна колонія

47500, м. Бережани Тернопільської області, вул. В. Чорновола, 8
Начальник виховної колонії Довбенко Петро Миколайович
тел. (035) 482-10-05

Однією з відомих історичних пам'яток м. Бережани є монастир бер­нардинів, який має цікаву історію. Розміщений монастир на самому вершечку пагорба Сторожисько. Ця архітектурна споруда вже декіль­ка десятиліть виконує місію виховної установи - місце відбуття пока­рання малолітніх правопорушників зі всієї України.

Костел побудований у 1630-1683 рр., келії - у 1716-1742 рр.

21 липня 1683 р. почав існувати як костел, так і кляштор (монастир) бернардинів у Бережанах. Монастир проіснував до 1939 р., коли Галичина була приєднана до Української РСР.

У 1947 р. у приміщенні монастиря бернардинів було відкрито дитячу виховну колонію для безпритульних дітей-сиріт, батьки яких за­гинули у роки воєнного лихоліття. З 1956 р. стіни монастиря приютили учнів спеціального професійно-технічного училища неповнолітніх правопорушників.

У 1983 р. Рада Міністрів УРСР прийняла рішення № 540/13 від 01.11.1983 р. про утворення Бережанської виховно-трудової колонії на базі Бережанського спецпрофтехучилища. Перші вихованці прибули у Бережанську ВТК у червні 1984 р. з Копичинецької ВТК, яку було пере­обладнано у виправно-трудову колонію загального режиму. У перший рік існування колонії було збудовано нову їдальню і гуртожиток для засуджених, клубне приміщення. Вихованці колонії навчалися в школі, здобували професії в ПТУ, працювали на виробництві.

У 1987 р. на виробництві було побудовано два нових цехи: скла­дальний та механічний; побудовано два житлові будинки на 60 і ЗІ квартир, значно зміцнилась матеріальна база колонії. В цей час чи­сельність вихованців сягала 450 чоловік.

З 1993 р. у колонії відбували покарання вихованці, засуджені за нетяжкі злочини.

Вихованці розміщуються у соціально-психологічному відділень. Приміщення цього відділення обладнані необхідним комплексом ко­мунально-побутових приміщень.

Загальноосвітня школа при ВК має 6 класів. Функціонує професій­но-технічне училище, в якому освоюють професії столяра-будівельника, муляра-штукатура, слюсаря механоскладальних робіт, швачки.

У колонії є своя ферма, 25-гектарний город. Засуджені виготовля­ють тротуарну плитку, рукавиці, інші потрібні для господарства речі.

У різні роки установу очолювали:

О. І. Толкачов, О. Ю. Власюк, Б. Д. Атонів.

На даний час її очолює П. М. Довбенко.