Міжнародний фонд "Відродження"
Новини

Законодавчі зміни розширили права ув’язнених у сфері свободи віросповідання, а Церквам дозволили допомагати у їх виправленні

Найближчими днями набудуть чинності зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України, які забезпечують права засуджених осіб в установах виконання покарань. Серед них є й ті, які безпосередньо пов’язані з діяльністю релігійних організацій та правом засуджених на свободу віросповідання. Відповідний закон, який Парламент ухвалив 21 січня, нещодавно підписав Президент України, – повідомляє Інститут релігійної свободи.

Ці питання знайшли відображення в Законі України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо забезпечення прав засуджених осіб в установах виконання покарань» №1828-VI від 21.01.2010 року.

Закон доповнив статтю 7 Кодексу частиною п’ятою, яка забороняє дискримінацію засуджених “за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками”.

Нова редакція частини першої статті 25 Кримінально-виконавчого кодексу України визначає: “Об'єднання громадян, релігійні та благодійні організації, окремі особи в порядку, встановленому цим Кодексом і законами України, можуть надавати допомогу органам та установам виконання покарань у виправленні засуджених і проведенні соціально-виховної роботи”.

Однак попередня редакція цих положень мала більш широкий зміст, що надавали можливість вказаним суб’єктам “брати участь у виправленні і ресоціалізації засуджених та проведенні соціально-виховної роботи з ними, надавати допомогу органам і установам виконання покарань”.

Законодавчі зміни також встановлюють, що “Адміністрація колонії не має виявляти свого ставлення до певної релігії чи конфесії”. Про це зазначено у доповненні до частини третьої статті 128 Кодексу, яка регламентує порядок проведення богослужінь і релігійних обрядів у колоніях.

Нагадаємо, що про душпастирську опіку ув'язнених йшла мова під час Міжнародної конференції «Юридичний вимір в’язничного служіння», яка у червні 2009 року відбулась у Києві за ініціативи УГКЦ у співпраці з Держдепартаментом з питань виконання покарань, Міжнародною католицькою комісією в’язничної душпастирської опіки (ICCPPC) та Християнською міжконфесійною місією тюремного служіння України. Метою заходу було проаналізувати стан законодавства європейських країн для забезпечення гуманізації державної пенітенціарної політики в Україні.


Інститут релігійної свободи, м.Київ

щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном