Міжнародний фонд "Відродження"

Звіт про діяльність «Донецького Меморіалу» у 2010-2012 роках

Опис діяльності організації впродовж 2010-2012 років, інформація про виконувані проекти, проведені заходи. Наведена інформація про фінансову діяльність організації.

«Донецький Меморіал» (надалі – «ДМ») – громадська правозахисна історико-просвітницька організація. Ініціативна група її створена у Донецьку 16 грудня 1988 р., установчі збори відбулись 30 березня 1989 р. Перереєстрована у серпні 1995 року.

Місія організації – підвищення рівня дотримання прав людини в діяльності пенітенціарної системи та інших правоохоронних органів країни.

Серед головних цілей «ДМ»:

-      пропаганда правових та історичних знань;

-      сприяння реабілітації та соціальній адаптації осіб, які засуджені та які звільнилися з місць позбавлення волі;

-      правова просвіта громадян, включаючи персонал пенітенціарних установ, правоохоронних та інших державних органів;

-      сприяння зусиллям з реформування кримінально-виконавчої системи.

З 1997 року організація активно працює у сфері реформування кримінально-виконавчої системи України. Короткий опис діяльності «Донецького Меморіалу» протягом 1989-2006 років та більш детальне висвітлення діяльності організації протягом наступних трьох років представлено у виданні «Донецький Меморіал у 2007-2009 роках» (сайт «Тюремний портал» http://ukrprison.org.ua/publication/1285740948 )

 

Діяльність у 2010-2012 роках

Меморіальська діяльність  

«ДМ» з моменту заснування вшановує пам’ять жертв реперсій шляхом сприяння встановленню памятників та меморіальних дошок, видання та поширення видань про тоталітарне минуле країни, допомагає особам, репресованим у радянські часи. Щороку членам організації – репресованим або їх дітям – оформлюється передплата періодичних видань. Щороку у середині травня члени організації беруть участь в траурних заходах, присвячених вшануванню пам’яті жертв політичних репресій, в тому числі в траурному мітингу на Рутченковому полі – місці розстрілу та поховання жертв політичних репресій. Також щороку наприкінці листопада члени організації беруть участь в траурних заходах, присвячених пам’яті жертв голодомору 1932-33 років.

Протягом 2010-2012 років «Донецький Меморіал» продовжував діяльність у таких головних напрямках:

Дослідження та моніторинг

З 2006 року «ДМ» видає щорічні огляди стану дотримання прав людини в установах системи – Доповіді «Дотримання прав ув’язнених в Україні», вони є результатом постійного моніторингу стану діяльності кримінально-виконавчої системи.

«ДМ» проводить дослідження окремих проблем діяльності системи та готує експертні висновки, в т.ч. до міжнародних інституцій.

Надання правової допомоги

 «Донецький Меморіал» підтримує діяльність Громадської приймальні з прав людини, яка надає правові консультації громадянам, головним чином засудженим та їх родичам. До Приймальні звертаються телефоном, листами, на особистому прийомі. Засудженим консультації надаються також під час візитів юристів організації до установ виконання покарань. «ДМ» сприяє громадянам у поданні скарг до Європейського Суду з прав людини.

Громадський контроль

Особливу увагу «ДМ» приділяє розвитку громадського контролю за дотриманням прав людини у діяльності правоохоронних органів, бере актвину участь у роботі мобільної групи при ГУМВС України в Донецькій області, у роботі спостережних комісій.

Сприяння просвіті тюремного персоналу

«ДМ» регулярно проводить просвітницькі семінари для персоналу установ виконання покарань з міжнародних стандартів поводження з ув’язненими та їх утримання, видає та поширює по всіх пенітенціарних установах країни посібники, інформаційно-правові брошури про механізми захисту прав, зокрема, видання з ключовими рішеннями Європейського Суду з прав людини та тексти Доповідей Європейського Комітету із запобігання катувань.

В 2010-2012 роках організація виконувала низку проектів. Деякі з них було почато у попередні роки (див. видання «Донецький Меморіал у 2007-2009 роках»).

Проекти

2010

Проект «Громадська приймальня з прав людини» виконувався з листопада 2008 року до грудня 2011 року в рамках всеукраїнського проекту створення Мережі Громадських приймалень Української Гельсінкської спілки з прав людини за підтримки норвезької організації Oxfam Novim. Безоплатна правова допомога громадянам надавалась також в рамках трьох інших проектів, виконуваних «ДМ» впродовж трьох звітних років.

Консультації надавались громадянам в офісі організації, по телефону, письмово та під час відвідування колоній юристом організації. В 2010 році отримали від приймальні правову допомогу понад 400 громадян, у 2011 – понад 490, (в 2010 році – в середньому 35 осіб на місяць, в 2011 році - 41 особа на місяць). Попри закінчення проекту у грудні 2011 року, приймальня продовжила роботу й у 2012 році.

Найчисленнішою категорією осіб, що зверталися до приймальні, були засуджені та їх родичі – біля 80%. Це найвищий показник для цієї категорії серед усіх Приймалень УГСПЛ. Крім того, ще 5-7% - це підсудні та їх родичі.   

Основна частина правових послуг надавалась під час візитів юристів організації до установ виконання покарань – понад 40%. У 2010 році за вісім місяців було проведено 14 виїзних прийомів засуджених в установах виконання покарань Донецької області та прийнято 93 особи, в 2011 році - 42 виїзних прийомів та прийнято 198 осіб. Поза рамками проекту у 2012 році було проведено понад 15 виїзних прийомів в установах виконання покарань Донецької області та прийнято більше сотні засуджених. Це також найбільший показник серед Громадських приймалень.

Особам, що звернулись до приймальні, надавались консультації, поради, як поступати в певній ситуації –  а це 70% всіх звернень, ще 15% надавалась інформація, до кого або до якого державного органу потрібно звертатися для захисту порушених прав. При потребі направлялись звернення від «ДМ» до державних органів на користь громадян.

Найбільше претензій у громадян, які звернулися до Приймальні, до судів – понад 25%, до адміністрацій установ виконання покарань – понад 20%.

Клієнтів приймальні найбільш цікавили питання їх кримінальних справ, дуже часто – можливості оскарження суворого вироку у справі.

Скарги засуджених на адміністрацію установ виконання покарань переважно стосувались відмов у надання умовно-дострокового звільнення або амністії, відмов у переведенні для відбування покарання ближче до місця мешкання родичів, ігнорування адміністрацією установ їхніх скарг, ненадання медичної допомоги  тощо.

Фахівці приймальні надавали допомогу громадянам при їх зверненнях до Європейського Суду з прав людини.

Низка звернень до приймальні – це прохання надіслати інформаційно-правові брошури, видані «Донецьким Меморіалом», які містять поради щодо оскарження вироків, взяття під варту, оскарження стягнень адміністрації установ та інші (перелік видань див. нижче).

В рамках проекту був здійснений широкий спектр заходів, спрямованих на проведення низки правопросвітницьких акцій.

Проект «Підвищення рівня захисту прав ув’язнених: шляхи та методи» виконувався з вересня 2010 року по вересень 2011 року за підтримки Програми Посольства Королівства Нідерландів. 

В рамках проекту здійснювалась розробка пропозицій та лобіювання змін до законодавства  - Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, Кримінально-виконавчого кодексу та інших нормативних документів задля втілення в них міжнародних стандартів поводження з ув’язненими.

У грудні 2010 року проведено «круглий стіл» у Харкові, в якому взяли участь 18 експертів – науковців, представників громадських організацій, практичних працівників відомства. Вони обговорили та підготували понад сто пропозицій змін до Правил внутрішнього розпорядку. Ці пропозиції були направлені до департаменту з питань виконання покарань, до Мінюсту та до Генеральної прокуратури. Департамент у своїй відповіді висловив свій намір врахувати частину пропозицій при підготовці змін до Правил внутрішнього розпорядку, проте впродовж майже двох років це не зробив.

Необхідність удосконалення законодавства стала однією з головних тем обговорення під час проведення у Києві 1 липня 2011 р. Громадських слухань на тему «Дотримання прав ув’язнених в Україні». В Громадських слуханнях взяли участь науковці, представники провідних громадських організацій, представники Мінюсту, Генеральної прокуратури, Уповноваженого з прав людини, а також директор Інституту прав людини з Росії. Попри попереднє узгодження з керівництвом департаменту участі у заході та навіть рішення Наукової ради департаменту взяти відомству участь у слуханнях врешті решт керівництво відомства від участі відмовилось. 

Матеріали Громадських слухань випущені окремим виданням, поширені серед установ виконання покарань, громадських організацій, науковців, державних інституцій. 

У вересні 2011 року в Кіровограді був проведений ще один «круглий стіл» експертів, присвячений обговоренню та підготовці актуальних змін до Кримінально-виконавчого кодексу. Під час зустрічі була відмічена необхідність впровадження важливих змін, зокрема, у сфері надання медичних послуг, оформлення пенсій засудженим, оплати їх праці та утримання довічно ув’язнених. 

Важливою складовою проекту стало проведення серії семінарів для персоналу в’язниць та для особового складу органів міліції Донецької області. Семінарами було охоплено від 15 до 70 працівників в кожній з чотирьох установ виконання покарань та від 30 до 120 осіб в кожному з шести підрозділів міліції.

Учасники семінарів знайомились з практикою роботи Європейського Суду з прав людини, з прикладами рішень, в тому числі щодо України, з окремими нормами Європейських пенітенціарних правил, а також з діяльністю Європейського Комітету із запобігання катувань (СРТ) та результатами його візитів до України. Учасники семінарів також обговорювали існуючу практику поводження з ув’язненими та її відповідність міжнародним стандартам.

Учасники семінарів в установах департаменту – біля 40 осіб – після проведення семінарів отримали сертифікати учасників.

В рамках виконання проекту проведено 20-21 березня 2011 року у Святогірську «круглий стіл» на тему громадського контролю за участю експертів з Росії та України, а також представників Мінюсту України, департаменту з питань виконання покарань. Результатом заходу стало ухвалення меморандуму, в якому зафіксовані висновки та сформульовані рекомендації по подальшому розвитку громадського контролю діяльності правоохоронних органів. Матеріали російсько-українського «круглого столу» опубліковані в окремому виданні «Общественный контроль в Украине и России».

В рамках проекту підготовлені дві методичні брошури для членів спостережних комісій: одна – «Деятельность наблюдательных комиссий в вопросах и ответах», друга – у формі науково-практичного коментаря до оновленого Положення про спостережні комісії.

Проведено інформаційно-методичні семінари для членів спостережних комісій Полтавської, Запорізької та Харківської областей. Від облдержадміністрацій отримано листи подяки за семінари.

Спостережна комісія при Донецькій облдержадміністрації з незрозумілих причин відмовилась від проведення такого семінару для комісій області.

В рамках виконання проекту видано інформаційні брошури з питань захисту прав людини:  «Обжалование приговоров», «Взятие под стражу: возможности обжалования», «Мы имеем право», «Подача жалоб в административном судопроизводстве». Здійснено переклад цих чотирьох видань українською. Також перевидані брошури «Європейські в’язничні правила», «Як звернутися до Європейського суду з прав людини».

В рамках проекту складено та видано щорічну Доповідь про права ув’язнених за 2010 рік та першу половину 2011 року. Її  перекладено англійською та російською мовами та поширено серед міжнародних організацій.

 Для забезпечення ознайомлення персоналу в’язниць всієї країни з міжнародними стандартами поводження з ув’язненими було перевидано Посібник з ефективного застосування в’язничних правил «Як змусити стандарти працювати». На замовлення керівництва Державної пенітенціарної служби для чотирьох навчальних закладів відомства та до Інституту відомства, який створюється, надіслало по 25-70 примірників Посібника.

Видано та поширюється по Україні Довідник для осіб, що звільняються, з інформацією  про інституції та структури, які надають допомогу таким особам (назви, адреси, контакти) – управління праці та соціальної політики, спостережні комісії, притулки, центри соціальних служб для молоді, центри зайнятості, громадські організації тощо.

Для установ шести областей видано Пам’ятку для засуджених, при цьому для кожної області вона містила  адреси спостережних комісій та громадських організацій саме даної області.

Отримали безоплатну правову допомогу від юристів організації під час виїздів до установ понад  125 осіб, більшість з них – ув’язнені. Серед них поширювались видання «ДМ».

Інформація про хід виконання проекту, окремі заходи та етапи виконання розміщені на сайті «Тюремний портал», оприлюднювалась на прес-конференціях.

Проект «Розширення можливостей захисту прав ув’язнених» виконувався з листопада 2010 року по листопад 2011 року за підтримки Програми ПРООН «Розвиток громадянського суспільства». Завдання проекту – розширення можливостей захисту прав ув’язнених через обмін досвідом надання їм правової допомоги громадськими організаціями України та через забезпечення ув’язнених інформацією про практику захисту прав та приклади рішень Європейського Суду з прав людини щодо дотримання прав ув’язнених України. 

В рамках проекту був проведений 28 лютого 2011 р. регіональний «круглий стіл». 13 неурядових організацій обговорили питання співпраці, досвід надання організаціями послуг засудженим, визначили шляхи їх поліпшення.

 Семінар «Правова допомога ув’язненим – досягнення та проблеми» відбувся 20-21 травня 2011 року, в ньому взяли участь 26 учасників, які обговорили практику надання соціальних та правових послуг засудженим та звільненим особам.

          В рамках проекту видані брошури «Справа «Давидов та інші проти України», «Правовая неотложка», «Огляд рішень Європейського Суду з прав людини» та «Довідник громадських організацій, які співпрацюють з установами пенітенціарної системи». Видано Пам’ятки для новоприбулих до колоній осіб.

Протягом проекту надано 138 консультацій засудженим та їх родичам в рамках проекту. Також надано  консультації на письмові звернення, по Інтернету, по телефону та під час 15 виїздів до установ виконання покарань. Надавалась допомога й у підготовці скарг до Європейського Суду з прав людини.

          За час проекту було проведено чотири прес-конференції.

 

Продовжувалась діяльність «ДМ» як партнера у проекті «Створення національної системи запобігання катуванням та поганому поводженню в Україні». Він розпочався у грудні 2008 року, виконувався ХПГ за підтримки Комісії Європейської Спільно та тривав до грудня 2011 року.  «ДМ» в рамках співпраці брав участь у розробці проектів нормативно-правових актів і лобіюванні їх ухвалення, у проведенні моніторингу місць позбавлення волі, надавав правові консультації засудженим в установах виконання покарань, брав участь у правозахисних кампаніях та в здійснені інших заходів за проектом.

 

2011 рік

Проект «Поширення успішних правозахисних практик» виконувався з жовтня  2011 року по квітень 2012 року за підтримки Програми ПРООН «Розвиток громадянського суспільства», 

Завдання проекту

- підготовка за участю організацій-партнерів незалежної Доповіді про дотримання прав ув’язнених та її поширення,

- підготовка та проведення пілотних моніторингових візитів до установ виконання покарань,

- видання матеріалів з Доповідей Європейського Комітету із запобігання катувань,

-  надання безоплатної правової допомоги ув’язненим та їх родичам.

В рамках проекту підготовлена Доповідь про дотримання прав ув’язнених в Україні за 2011 рік, її перекладено англійською. За матеріалами Доповіді складено текст Звіту до періодичного огляду до ООН від України щодо тюремної тематики. 27 березня була проведена прес-конференція, під час якої були представлені основні тези щорічної Доповіді.

В рамках виконання проекту відбулися два моніторингові візити до установ виконання покарань Донецької області. За їх результатами складались відповідні Звіти, які містили висновки та рекомендації з покращення ситуації. Звіти були представлені керівництву управління  ДПтСУ в Донецькій області.  

Було видано брошуру з фрагментами з Доповідей Європейського Комітету із запобігання катувань: зауваженнями Комітету за результатами його візитів до України у 1998-2009 роках, відповідями Уряду на ці зауваження.

19-20 грудня був проведений семінар «Моніторинг як механізм захисту прав ув’язнених», в якому взяли участь 24 представника неурядових організацій.

Проектом було передбачено надання безоплатної правової допомоги засудженим, в тому числі з виїздами до установ виконання покарань.

2012

Проект «Підвищення рівня дотримання прав ув’язнених жінок» виконувався протягом червня–листопада 2012 року за підтримки Посольства США.

В рамках виконання проекту було проведено дослідження умов тримання ув’язнених жінок у всіх жіночих колоніях України, в тому числі під час моніторингових візитів до двох жіночих колоній Донецької області – до Сніжнянської ВК-127 та до Приазовської ВК-107. Члени моніторингових груп оглянули підрозділи та служби установ: житлові приміщення, медсанчастину, їдальню, приміщення ДІЗО-ПКТ, крамницю, бібліотеку, молельний куточок, кімнати коротко та довгострокових побачень та інші приміщення.

Завдяки моніторинговим візитам члени моніторингових груп ознайомилась з умовами утримання засуджених жінок, дотриманням їх прав,  висловили рекомендації з їх покращення. Працівники установ ознайомились з прикладом проведення незалежної зовнішньої інспекції установи. Результати цих візитів, а також надані за їх підсумками рекомендацій з покращення умов тримання засуджених жінок обговорювалися під час двох «круглих столів».

Були досліджені окремі аспекти перебування жінок в ув’язненні в установах міліції.

В м.Святогорськ 9-10 жовтня 2012 року відбувся дводенний семінар на тему «Жінки в ув’язненні». В колі громадських організацій та державних інституцій 26 учасників обговорили результати дослідження «ДМ», спрямованого на підвищення рівня дотримання прав ув’язнених жінок, а також питань утримання затриманих жінок в установах органів внутрішніх справ. Підсумки дискусії дозволили визначити пріоритетні проблеми утримання, з’ясувати відмінності перебування жінок в установах Державної пенітенціарної служби та МВС. Учасники семінару склали рекомендації, спрямовані на поліпшення умов тримання жінок в ув’язненні.

Для персоналу двох жіночих установ Донецької області проведено по три семінари на тему застосування міжнародних стандартів поводження з ув’язненими. На семінарі працівники установ знайомилися з процедурами діяльності Європейського Комітету із запобігання катувань (ЄКЗК), його доповідями за результатами візитів до України, питанням дотримання Європейської Конвенції із захисту прав людини та рішень Європейського Суду з прав людини, дотриманням Європейських пенітенціарних правил.

Впродовж виконання проекту надавалась безкоштовна правова допомога ув’язненим жінкам – як безпосередньо в самих установах, так і шляхом надання відповідей у листах чи по телефону.

Для підвищення рівня знань засудженими жінками своїх прав була видана «Памятка для осужденных женщин», яка була направлена до кожної жіночої колонії України. 

Хід виконання проекту висвітлювався на двох прес-конференціях для ЗМІ. В них брали участь і представники управління пенітенціарної служби в Донецькій області. Під час першої прес-конференції на тему «Ув’язнені жінки в Україні», яка відбулась 21 вересня 2012 року, понад 20 журналістів були ознайомлені з ситуацією в країні з утриманням жінок в ув’язненні. Під час другої прес-конференції, яка відбулась 22 листопада 2012 року з виїздом до Приазовської ВК-107, понад 40 журналістів та представників громадських організацій ознайомились з умовами тримання засуджених жінок  та з підсумками виконання «Донецьким Меморіалом» проекту «Підвищення рівня дотримання прав ув’язнених жінок».Вони також отримали статистичну інформацію про всі жіночі колонії України, їх наповненість, зайнятість засуджених жінок роботою та розмір їх заробітків, наочно побачили умови, в яких перебувають засуджені жінки за гратами.

Головні результати виконання проекту, а також головні міжнародні стандарти поводження з ув’язненими жінками, включаючи Бангкокські правила, вміщені у підсумковому виданні «Жінки в ув’язненні» українською та варіант англійською «Women in prison».

З 1 грудня 2012 р. розпочалось виконання проекту «Реалізація програми соціальної адаптації та соціального супроводу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі у Донецькій області». Проект розрахований на півтора року, виконується у партнерстві з Донецьким притулком для безхатченків в рамках антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з організаціями Києва та Чернігова.

Мета проекту: мінімізація негативних наслідків кризи, які позначилися в погіршенні соціального супроводу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, зменшення рецидивної злочинності, соціально-психологічний супровід та допомогу в працевлаштуванні особам, котрі відбували покарання в місцях позбавлення волі, та їхню адаптацію у суспільство.

Завдання проекту:

Реалізація комплексного механізму соціального супроводу осіб, котрих було притягнено до кримінальної відповідальності та поширення його в межах України.

Cтворення необхідних умов для соціальної реабілітації та адаптації звільнених з місць позбавлення волі шляхом надання юридичної, психологічної та медичної допомоги,  формування у засуджених навичок вирішення проблемних питань.

Обмін досвідом та збільшення охоплення соціальними послугами звільнених з місць позбавлення волі Києва, Донецька, Чернігова шляхом проведення робочих зустрічей на національному та регіональному рівнях за участю ключових сторін: неурядових організацій-партнерів проекту, Міністерств, соціальних служб та відомств.

 

Окремі напрямки діяльності «Донецького Меморіалу»

Щорічні Доповіді

«ДМ» продовжує традицію видання щорічних Доповідей «Дотримання прав ув’язнених в Україні».

В 2010 році «ДМ» видав п’яту щорічну Доповідь за підсумками моніторингу діяльності кримінально-виконавчої системи України в 2009 році –  «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2009». 30 березня в Києві в агенції «Українські новини» проведена прес-конференція на тему «Тюремна система: прогрес майже непомітний», на якій були представлені головні тези цієї п’ятої щорічної Доповіді. В Донецьку прес-конференція, на якій була представлена ця доповідь, відбулась 17 червня.

В 2011 році «ДМ» підготував шосту щорічну Доповідь про дотримання прав ув’язнених в Україні за 2010 рік та за першу половину 2011 року, яка готувалась в рамках проекту «Підвищення рівня захисту прав ув’язнених: шляхи та методи». В Доповіді, як завжди, наведені статистичні дані про діяльність установ пенітенціарної системи України за цей період, інформація про події у сфері дотримання прав людини у в’язницях, її аналіз та вироблені рекомендації з поліпшення стану дотримання прав ув’язнених, інформація про виконання рекомендацій попередніх Доповідей.

У скороченому варіанті Доповідь перекладена англійською та російською, її текст розміщено на Інтернет-сайті «Тюремний портал». Презентація основних тез Доповіді відбулась на спеціальній прес-конференції у Києві 14 вересня 2011 року.

Доповідь була представлена членам Європейського Комітету з попередження катувань під час візиту його делегації до України у листопаді 2011 року та членам Комісії з попередження катувань при Президентові України під час її першого засідання у грудні 2011 року.

В 2012 році «ДМ» видав сьому щорічну Доповідь про дотримання прав ув’язнених в Україні за 2011 рік. Вона готувалась в рамках проекту «Поширення успішних правозахисних практик». За матеріалами Доповіді складено текст Звіту до періодичного огляду до ООН від України щодо тюремної тематики. 27 березня була проведена прес-конференція, під час якої були представлені основні тези щорічної Доповіді.

Наприкінці 2012 року почалась підготовка восьмої щорічної Доповіді.

 

Видавнича діяльність

Одним з найважливіших напрямків діяльності «ДМ» вже багато років є видавнича діяльність.

«ДМ» видає – як правило, в рамках виконуваних проектів, - інформаційно-просвітницькі брошури, пам’ятки, доповіді, матеріали семінарів та громадських слухань, результати досліджень.

За 1998-2012 роки видано понад 100 найменувань таких видань. Перелік випущених у 2010-2012 роках публікацій наведено у розділі «Видання «Донецького Меморіалу» у 2010-2012 роках.

Найбільш популярні видання перевидаються по декілька разів. Потреба у перевиданні спричиняється і змінами у законодавстві, які відбуваються ще доволі часто.

З 2000 року «ДМ» випускає інформаційний бюлетень АСПЕКТ. У 2010-2012 роках вийшло чотири випуски бюлетеню.

Більшість з друкованих видань «ДМ» направляються до всіх 182 установ виконання покарань країни, до 25 територіальних управлінь Департаменту,  до чотирьох навчальних закладів відомства, а також до громадських організацій та до Громадських приймалень правозахисних організацій, до ЗМІ. При потребі вони спрямовувалися до міжнародних організацій, до Посольств, до органів прокуратури та органів міліції.,

Деякі видання поширюються і за запитами установ Департаменту з питань виконання покарань. Керівникам територіальних управлінь ДПтСУ надано доручення керівництвом відомства про направлення видань «ДМ» до бібліотек установ. На жаль, іноді адміністрація установ виконання покарань імітує неотримання направлених їм видань ДМ, не надає засудженим доступу до цих видань попри проголошену позицію керівництва відомства.

Видання надсилаються і на запити окремих громадян, в першу чергу – засуджених осіб.

Крім того, видання «ДМ» поширюються під час семінарів, Форумів, «круглих столів» серед їх учасників, на інших різноманітних заходах, які проводив «Донецький Меморіал» або в яких брали участь його представники. Так, наприклад, протягом травня-жовтня 2011 року брошури «ДМ» поширювались серед учасників таких заходів:

31 травня – семінар для членів спостережних комісій Полтавської та Запорізької областей

10 червня – семінар для прокурорів з нагляду за дотриманням законів  в Академії прокуратури, Київ.

14-15 червня – тренінг «Ефективна комунікація: ведення перемовин», Київ.

16 червня – форум правозахисних організацій України з кількістю учасників понад 120 осіб, Київ.

1 липня – Громадські слухання на тему дотримання прав людини в діяльності установ виконання покарань, Київ.

14 липня – Форум на тему паспортизації засуджених осіб, Кіровоград.

27 липня – круглий стіл «Анализ результатов мониторинга жизнедеятельности инвалидов в учреждениях пенитенциарной системы», Крим.

12 серпня – робоча зустріч білоруських правозахисників «Стратегия правозащитных организаций по предотвращению пыток в Беларуси», Чернігів.

14 вересня  – „круглий стіл”  для експертів та громадських організацій у Кіровограді із питань удосконалення Кримінально-виконавчого Кодексу України.

15 вересня – прес-конференція на тему «Порушення прав в’язнів: тенденції 2011 року» в прес-центрі агенції «Українські новини», Київ.

3 жовтня – прес-конференція в Донецьку на тему «Які проблеми турбують в’язнів?»

18 жовтня – конференція з питань впровадження національного превентивного механізму попередження тортур під егідою омбудсмена, Київ.

 

Заходи з органами міліції

«ДМ» активно та плідно працює і з установами органів внутрішніх справ. В рамках проекту «Підвищення рівня захисту прав ув’язнених: шляхи та методи» протягом 2010-2011 рр. проведено шість семінарів для особового складу підрозділів органів внутрішніх справ, зокрема, з працівниками міліції райвідділів Донецька, з особовим складом полку патрульної постової служби та іншими на тему міжнародних стандартів поводження із затриманими.

Крім того, в Донецькій області діє мобільна група при облуправлінні МВС з моніторингу дотримання прав людини в діяльності міліції. До її складу з початку 2006 року входять два представника «Донецького Меморіалу». Мобільна група здійснює візити до відділів міліції та ізоляторів тимчасового тримання по області, знайомиться з умовами тримання затриманих міліцією осіб, перевіряє законність дій міліції. Протягом 2010 року було здійснено чотири виїзди МГ та відвідані сім підрозділів міліції. Протягом 2011 року було здійснено два виїзди МГ та відвідані чотири підрозділи міліції.

За пропозицією «Донецького Меморіалу» керівництво ГУ МВС поширювало по всіх підрозділах в електронному вигляді «Попередні висновки Європейського Комітету із запобігання катувань після його візиту до України у листопаді 2011 року.

Два представника «ДМ» входять до складу Громадської ради при ГУМВС України в Донецькій області, один з них з жовтня 2011 року очолює Громадську раду.  

Організація брала активну участь в громадських слуханнях «Дотримання прав людини в діяльності МВС», які відбувались у Києві восени 2010 року.

 

Законодавство та експертна діяльність

Однією з ключових ланок, яка впливає на рівень дотримання прав людини, є законодавство. «ДМ» чимало зусиль докладає для його поліпшення.

 Від «ДМ» регулярно направлялись впродовж 2010-2012 років звернення до низки державних інституцій з приводу ймовірного порушення Конституції України нормами Кримінально-виконавчого Кодексу, згідно з якими особам, які отримали право на оформлення пенсій за віком або з інших причин під час перебування у місцях позбавлення волі, пенсія не нараховується. На такі звернення отримано відповіді від Департаменту з питань виконання покарань, Адміністрації Президента країни, Міністерства юстиції та двічі – від Уповноваженого з прав людини. Як правило, одне відомство або інституція перекладає відповідальність за належне реагування на іншу інституцію. Найбільш характерна відповідь отримана від Міністерства праці та соціальної політики, згідно якої розглядати це питання можна тільки після досягнення «бездефіцитності Пенсійного фонду». Проте є надія про розгляд цієї пропозиції у Верховній Раді під час обговорення відповідного.

Була також зроблена спроба домогтися скасування реєстрації спільного Наказу департаменту та Міністерства охорони здоров’я, який містить заборону нарахування пенсій до звільнення засуджених. Було направлено листа до Мінюсту, отримано відповідь, зміст якої підтверджує наявність неконституційних норм у Наказі. Згодом було надіслано повторного листа до Мінюсту, але крім обіцянок внести зміни у майбутньому, нічого не зроблено.

Організацією започатковано за участю експертів – науковців, представників громадських організацій, практичних працівників відомства обговорення та підготовка понад ста пропозицій змін до Правил внутрішнього розпорядку. Ці пропозиції ще на початку 2011 року були направлені до департаменту з питань виконання покарань, до Мінюсту та до Генеральної прокуратури. Департамент у своїй відповіді висловив позитивне ставлення до цих пропозицій та намір врахувати частину з них при підготовці змін до Правил внутрішнього розпорядку.

У вересні 2011 року був проведений «круглий стіл» експертів, присвячений обговоренню та підготовки актуальних змін до Кримінально-виконавчого кодексу. Під час зустрічі була відмічена необхідність впровадження важливих змін до Кодексу, зокрема, у сфері надання медичних послуг, оформлення пенсій засудженим, оплати їх праці та утримання довічно ув’язнених. 

На звернення до Верховного Суду України щодо відповідності нормам Конституції заміни смертної кари довічним ув’язненням отримано відповідь, що питання може бути розглянуто після рішення Конституційного Суду України, до якого направлено звернення про тлумачення ч. 4 ст. 5 Кримінального Кодексу 

Направлені звернення про ймовірну необхідність перегляду справ осіб, засуджених за ст. 391, у зв’язку зі змінами до Кримінально-виконавчого кодексу, отримані відповіді від Мінюсту, Генеральної прокуратури та Департаменту з питань виконання покарань з викладенням їх ставлення до даної пропозиції, а саме – нічого переглядати не потрібно.

Натомість, не всі пропозиції «ДМ» завершуються відмовами та відписками чиновників. Звернення до різних державних інституцій, зокрема, до Мін’юсту та до Державного департаменту з питань виконання покарань з пропозицією вжити заходів для забезпечення можливостей отримувати послуги нотаріусів особами, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, зокрема й безоплатних послуг, завершились ухваленням у липні 2010 р. змін до Закону «Про нотаріат», згідно з якими начальники установ виконання покарань можуть засвідчувати ВСІ документи, які потребують нотаріального засвідчення, і це дорівнюється нотаріальному посвідченню.

 

Мандрівний кінофестиваль

Три роки поспіль «ДМ» виступає організатором Мандрівного кінофестивалю документальних фільмів про права людини Docudays  в Донецькій області. Значна частка фільмів демонструється в місцях позбавлення волі.

В 2010 році фестиваль відбувався з 24 по 29 листопада. Відбулось шість показів фільмів, з них три – у місцях позбавлення волі, фільми переглянули 45 глядачів у кінотеатрі та понад 290  засуджених.

В 2011 році  фільми демонструвалися з 2 листопада по 10 грудня і  відбулось 30 переглядів у десяти місцях п’яти міст Донецької області та у 9 колоніях, в яких їх переглянули понад 1050  засуджених.

В 2012 році Мандрівний кінофестиваль тривав місяць - з 19 жовтня по 18 листопада. П’ять фільмів переглянули майже сотня глядачів у кінопалаці «Звездочка», м. Донецьк, ще 20 глядачів – у Добропіллі. Відбулось 12 показів в місцях позбавлення волі у 9 різних містах області – їх переглянули понад 1600 засуджених. Для проведення кінофестивалю «ДМ» залучав головним чином свої ресурси, були також залучені ресурси партнерів.

 

Взаємодія зі  ЗМІ

Невід’ємним елементом активності «ДМ» є висвітлення діяльності організації у ЗМІ.

Періодично проводилися прес-конференції, на яких представлялися результати досліджень, виконуваних проектів, повідомлялось про визначні події.

Так у 2010 році 30  березня в Києві відбулася прес-конференція, на якій були представлені головні тези та висновки п’ятої щорічної Доповіді  «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2009». Про це ж йшла мова на прес-конференції у Донецьку 17 червня.

У 2011 році 4 лютого на прес-конференції у Донецьку були представлені підсумки роботи Громадської приймальні з прав людини за 2010 р.

30 березня в Києві відбулася прес-конференція на тему «В’язнична система України: час змін», на якій була представлена інформація про зміни, які сталися у кримінально-виконавчій системі України протягом 2010 року. 18 травня  ця доповідь була представлена на прес-конференції у Донецьку.

Прес-конференція на тему «Порушення прав в’язнів: тенденції 2011 року» відбулась у Києві 15 вересня в прес-центрі агенції «Українські новини», на ній була представлена шоста щорічна доповідь про права ув’язнених.

На прес-конференції у Донецьку 3 жовтня 2011 року обговорювались питання амністії, того ж дня представник «ДМ» виступав на телеканалі „Донбас”.

6 жовтня керівник «ДМ» взяв участь у он-лайн конференції на Інтернет-сайті «Остров».

У 2012 році 27 березня 2012 року  в  агенції  «Українські новини» відбулась прес-конференція на тему «В’язнична система: тривожні  тенденції 2011 року», яка була присвячена огляду ситуації у кримінально-виконавчій системі України та результатам її діяльності у 2011 році.

21 вересня 2012 року «ДМ» провів прес-конференцію «Ув’язнені жінки в Україні», під час якої журналісти ознайомились з ситуацією в країні з утриманням жінок в ув’язненні, з  проблемами ресоціалізації жінок після звільнення.

 16 листопада 2012 р. керівник «ДМ» взяв участь у Прес-ланчі для журналістів в Києві з приводу підсумків представлення Україною в ООН  Універсального періодичного огляду з прав людини (УПО) та альтернативних доповідей громадських організацій.

22 листопада 2012 року «ДМ» провів разом з Донецьким прес-клубом виїзну прес-конференцію у Приазовській ВК-107. Журналісти мали можливість ознайомитись з умовами тримання засуджених жінок,  побували у житлових приміщеннях установи, кімнатах короткотривалих та довготривалих побачень, арештному домі та приміщеннях ДІЗО, церкві, бібліотеці, крамниці, їдальні, школі, поспілкуватись із засудженими жінками.  В прес-конференції взяли участь 42 особи

 Представник «ДМ» протягом 2010-2011 років періодично брав участь у ранковій телепередачі «На підйомі!» Першого муніципального каналу (Донецьк), а юрист організації – участь у прямому телеефірі 27 травня 2010 року з начальником ГУМВС України у Донецькій області на тему порушень прав людини міліцією. 

4 червня 2010 р. - участь у телеефірі телепередачі «Відкритий доступ» на телеканалі «Україна» на тему «100 днів В. Януковича» з порушенням питань дотримання прав людини новою владою.

5 червня - участь у якості експерта у двохгодинній телепередачі на тему дотримання прав засуджених та звільнених на регіональному телеканалі «Донбас».

20 червня – участь у якості одного з експертів у телепередачі «На мій погляд» на 27 телеканалі (м. Донецьк) на тему дотримання прав людини у суспільстві.

2 вересня юрист організації брав участь у зйомках сюжету для телепередачі „Критическая точка” (ТРК Україна).

3 жовтня 2010 р. – участь у якості експерта у телепередачі на регіональному телеканалі «Донбас» на тему проведення амністії та дотримання прав засуджених та звільнених.

В тижневику «Український тиждень» у лютому 2012 р. розміщено інтерв’ю з керівником «ДМ», чимало публікацій про діяльність «ДМ» розміщено на «Тюремному порталі». Донецьким прес-клубом поширено по ЗМІ Донеччини прес-реліз з інформацією про діяльність пенітенціарної служби у 2011 році, його матеріали були використані у статті в «Голосі України».

Надавалися  інтерв’ю радіостанціям «Німецька хвиля», «Свобода», «Радіо Ера», газетам «2000», «Газеті по-українськи» та іншим.

 

Участь у структурах та заходах

Представників «ДМ» залучають у якості експертів у питаннях утримання ув’язнених та діяльності пенітенціарної системи.

У листопаді 2011 керівник «ДМ» був включений Указом Президента України до складу Комісії з питань попередження катувань. Він вийшов зі складу Комісії за власною ініціативою у червні 2012 р. у зв’язку з бездіяльністю Комісії. У листопаді 2012 Комісія була розформована.

Організація брала участь у Четвертому Форумі правозахисних організацій України, який відбувся в Києві 16 червня 2011 року.

У червні 2011 р. представник «ДМ» брав участь в Академії Генпрокуратури у семінарі для прокурорів з нагляду за дотриманням законів.

У листопаді 2011 р. представник «ДМ» брав участь у зустрічі з делегацією Європейського Комітету із запобігання катувань під час її чергового візиту до України.

 «ДМ» активно брав участь у роботі Оргкомітету Громадянської Асамблеї України (ГАУ) та в організації, підготовці та проведенні форумів ГАУ у 2007-2009 роках. В рамках підготовки до чергового Форуму за участю «ДМ» був проведений у Донецьку 20 січня 2012 р. круглий стіл «Вироблення процедур вирішення соціальних конфліктів в регіоні». Представник «ДМ» взяв участь у IV Форумі ГАУ «Криза демократії в Україні. Позиції громадянського суспільства», який відбувся 22 березня в Українському Домі.

«ДМ» виступив партнером мандрівної виставки з нагоди проведення Євро-2012 «Права людини поза грою». Виставка відбулась у Донецьку 22 червня 2012 р.

«ДМ» взяв участь 10 грудня 2012 р. в громадських слуханнях, присвячених Універсальному періодичному огляду до ООН (УПО) України 2012 р. В слуханнях, які відбулись у офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, взяли участь Урядова делегація для участі в УПО України 2012 на чолі з Міністерством юстиції України, представники коаліції правозахисних організацій,  що готували альтернативні звіти для УПО, та працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Два представника «ДМ» входять до складу обласної спостережної комісії, один з них – заступник голови комісії.

Керівник «ДМ» до січня 2012 року входив до складу Громадської ради при управлінні пенітенціарної служби в Донецькій області. Вийшов зі складу за власною ініціативою у зв’язку з порушеннями при утворенні ради.

З  2009 року «ДМ» є одним з учасників коаліції місцевих громадських організацій «Право на майбутнє».

 

Міжнародні візити

Представники організації у 2010-2012 рр. мали можливість відвідувати партнерів у Данії, Норвегії, Грузії та Росії та знайомитись з діяльністю пенітенціарних систем цих країн.

До Данії поїздка  відбулась 28 серпня – 3 вересня 2011 р у рамках програми ПРООН. Мета поїздки – ознайомлення з досвідом діяльності громадських організацій, зокрема Данського Інституту прав людини, та державних інституцій у сфері захисту прав людини, з роллю неурядових організацій у суспільному житті Данії. Під час поїздки відбулися відвідини в’язниці закритого типу «Вестер», офісу Парламентського уповноваженого з прав людини, візит до Відділу поліції «Місто» управління поліції Копенгагена. Візит до офісу Данської громадянської служби о надав можливість пересвідчитись у тій відповідальній позиції держави, яка стимулює найбільш ефективні процедури взаємовідносин з громадянами.

У квітні 2012 року відбувся візит у складі делегації до Норвегії за ініціативи Норвезького Гельсінкського Комітету. В рамках візиту були відвідані – жіноча колонія, Центр підготовки тюремного персоналу, відбулось ознайомлення з діяльністю пенітенціарної системи Норвегії.

Наприкінці січня 2011 року представник «ДМ» взяв участь у семінарі для громадських організацій та працівників пенітенціарної служби в Мурманську, організованому громадською спостережною комісією (ГСК) Мурманської області. Разом з нею 29 січня 2011 року взяв участь у моніторинговому візиті до прикордонної служби регіону з метою перевірки місць примусового тримання. Приводом для відвідування стала отримана ГСК інформація про затримання в прикордонній зоні громадян Казахстану та Сирії при спробі нелегального перетину кордону.

Представник «ДМ» був запрошений Громадською палатою Російської Федерації до участі в роботі 2-го Форуму голів громадських спостережних комісій Росії, який відбувся 17 лютого 2011 року у Москві.

Представник «ДМ» взяв участь 20 червня 2012 року у якості експерта у семінарі для членів громадських спостережних комісій Росії, поділився досвідом здійснення громадського контролю в Україні, передав учасникам семінару примірники Доповіді «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2010» російською та інші видання «ДМ».

 25-27 червня 2012 р. відбувся візит керівника «ДМ» до Грузії для участі у міжнародній конференції з питань боротьби з катуваннями та жорстоким поводженням.

Представник «ДМ» взяв участь 5-6 грудня 2012 р. у Москві у семінарі для членів ГСК Росії на тему захисту прав засуджених осіб – інвалідів та психічно хворих.

 

ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Фінансування діяльності «Донецького Меморіалу» відбувається за підтримки благодійних фондів та інших донорів. Організація не здійснює фінансової  діяльності, яка має на меті отримання прибутку.

Більша частина виконуваних організацією робіт здійснюється в рамках певних проектів. Проте частка її діяльності, яка є статутною, здійснюється незалежно від наявності фінансування організації та поза межами конкретних проектів.

Значна частина діяльності організації відбувається на волонтерських засадах.

Разом з тим, частково діяльність організації фінансується і в рамках проектів партнерських організацій. В таких випадках «Донецький Меморіал» є співвиконавцем, а головною організацією в проекті є інша організація.

Ще однією формою активної діяльності організації є залучення її членів у якості експертів до виконання робіт в проектах інших організацій.

Загальні фінансові надходження організації склали у 2010-2012 роках понад 856,3 тис. грн.. Витрати за три роки склали майже 832,9 тис. грн.

Відомості про структуру видатків  Донецького Меморіалу у 2010-2012 роках вміщено у таблиці

Статті видатків

грн.

%

Зарплата (включно з податками)

298 321

35,8

Гонорари

255 456

30,7

Публікації

138 297

16,6

Оренда та комунальні послуги

40 599

4,9

Обладнання

35 863

4,3

Забезпечення діяльності офісу

30 480

3,6

Відрядження та інші транспортні витрати

33 890

4,1

Всього видатків

832 906

 

Фінансова підтримка в рамках виконуваних проектів розподіляється по роках таким чином.

 

2010

Громадська приймальня з прав людини (мережа приймалень УГСПЛ) (Українська Гельсінкська спілка прав людини та норвезька організація Oxfam Novim, листопад 2008 року – грудень 2011 року, фінансування у 2010-2011 роках 107 366 грн.).

«Підвищення рівня захисту прав увязнених: шляхи та методи» (Посольство Королівства Нідерландів, вересень 2010 року – вересень 2011 року, 424920 грн.). 

«Розширення можливостей захисту прав ув’язнених» (Програма ПРООН «Розвиток громадянського суспільства», листопад 2010 року - листопад 2011 року, 113 605 грн)

 

2011 

«Поширення успішних правозахисних практик» (Програма ПРООН «Розвиток громадянського суспільства»,.жовтень 2011 року - квітень 2011 року, 110347 грн.

2012

«Підвищення рівня дотримання прав ув’язнених жінок» (Посольство США, червень–листопад 2012 року, 89844 грн)

Донецький Меморіал брав безпосередню та активну участь та був залучений до виконання низки проектів, виконуваних іншими організаціями. Двома помітними такими проектами були «Створення національної системи запобігання катуванням та поганому поводженню в Україні» та Мандрівний кінофестиваль Docudays.

Вартість виконаних робіт, опублікованих видань та послуг, наданих в рамках діяльності організації за три роки, за орієнтовними оцінками становила:

у 2010 році -  90 тис. грн.,

у 2011 році – 164 тис. грн.,

у 2012 році 122 тис. грн.

 

Активні виконавці «Донецького Меморіалу»:

Букалов Олександр – керівник організації,

Тодоракі Ольга – менеджер проектів, бухгалтер,

Букалов Павло – юрист організації, експерт з юридичних питань,

Федорук Микола – керівник притулку для безхатченків,

Залізняк Сергій – експерт з питань взаємодії з правоохоронними органами,

Пефтієв Олег – експерт з правових питань.

 

Адреса організації та контакти:

а/с 4836, Донецьк - 92, 83092,

Тел./факс  380-62-304-14-71,

Веб-сайт «Тюремний портал»  www.ukrprison.org.ua

e-mail: 

 

 

ВИДАННЯ „ДОНЕЦЬКОГО МЕМОРІАЛУ” у 2010-2012 роках

«Дотримання прав ув’язнених в Україні-2009»,  Доповідь “Донецького Меморіалу”,  2010.

П’ята щорічна Доповідь містить статистичні відомості про кримінально-виконавчу систему за 2009 рік та огляд змін у її діяльності, які сталися протягом 2009 року, приклади порушень прав людини, висвітлені проблеми та тенденції в її розвитку, містяться висновки та рекомендації.

«Європейські пенітенціарні правила», Рекомендація Ради Європи R (2006) 2, 2010.   

Брошура містить текст оновлених Європейських пенітенціарних правил Rес (2006) 2.

«Як звернутися до Європейського Суду з прав людини». Практичний посібник, видання друге, 2010.

Посібник містить інформацію про Європейський Суд з прав людини, про процедури його діяльності, про вимоги до скарг, які подаються до Суду, а також інформацію про особливості звернень до суду засуджених осіб. Наведені зразки Формуляру для подання звернення до Суду та інших документів.

«Донецкий Мемориал в 2007-2009 роках» Звіт про діяльність організації, 2010.

Видання містить короткий виклад діяльності організації з часу її створення у 1989 році, опис виконуваних у 2007-2009 роках проектів, відомості про фінансову діяльність «ДМ».

«Мы имеем право». Практичний посібник для ув’язнених. Видання третє, виправлене та доповнене, 2010.

У посібнику, виданому російською, наведені відповіді на питання, які найчастіше задають засуджені, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Відповіді дані згідно з українським законодавством станом на 10.11.2010 р.

«Ми маємо право» Практичний посібник для ув’язнених. Видання третє, виправлене та доповнене, 2010.

Цей посібник видано й українською.

«Обжалование приговоров». Практическое пособие. Букалов П.Ф., издание четвертое, 2011.

Посібник, виданий російською, містить опис умов та процедур подачі апеляційної та касаційної скарг, рекомендації з їхньої підготовки з урахуванням змін, які відбулися в законодавстві України, наводяться вимоги законодавства щодо їх складання, відзначаються типові помилки тих, хто скаржиться, та надаються корисні поради.

 «Оскарження вироків» Практичний посібник. Букалов П.Ф., видання четверте, Донецьк,  2011

Цей посібник видано й українською.

«Взятие под стражу: возможности обжалования». Практическое  пособие. Букалов П.Ф., издание шестое, дополненное 2010.

Практичний посібник, виданий російською, який містить рекомендації з оскарження запобіжної міри – взяття під варту, наведена процедура подання скарг та їх зразки

 «Взяття під варту: можливості оскарження», практичний посібник, Букалов П.Ф., видання шосте, доповнене 2010.

Цей посібник видано й українською.

 «Подача жалоб в административном судопроизводстве». Практическое пособие для заключенных», Букалов П.Ф. Яковец И.С., издание третье, 2011.

В посіб­нику, виданому російською, наведені умови та процедури подання позовних заяв в рамках Кодексу адміністративного судочинства для оскарження рішень, дій або бездіяльності адміністрації установ виконання покарань. Посібник містить рекомендації варіантів дій при оскарженні дій адміністрації, відмічаються вимоги до складання позовних заяв, наведені корисні поради та зразки позовних заяв.

«Подання скарг в адміністративному судочинстві», практичний посібник для ув’язнених, Букалов П.Ф. Яковець І.С., 2011.

 Цей посібник видано й українською.

 «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2010»  Доповідь “Донецького Меморіалу”,  2011.

В шостій щорічній Доповіді про дотримання прав ув’язнених наведені статистичні дані про кримінально-виконавчу систему, приклади порушень прав людини, висвітлені проблеми та тенденції її розвитку за 2010 рік та першу половину 2011 року, містяться висновки та рекомендації. Доповідь видано українською та англійською мовами.

«Соблюдение прав заключенных в Украине-2010», Доклад «Донецкого Мемориала», 2011.

Шоста щорічна Доповідь «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2010», видана російською.

«Prisoners’ rights in Ukraine-201, Report of Donetsky Memorial, 2011

Шоста щорічна Доповідь «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2010», видана англійською.

«Як змусити стандарти працювати». Практичний посібник з ефективного застосування міжнародних тюремних правил (видання друге), 2011.

Посібник надає уявлення про правила ООН, що стосуються умов у в’язницях і поводження з ув’язненими, сприяє впровадженню позитивного досвіду поводження з ув’язненими.

«Правовая неотложка», памятка арестованному и его родственникам, Н. Щур, 2011.

Пам’ятка, видана російською, містить низку порад громадянам, взятим під варту або таким, що відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Ці поради допоможуть їм уникнути помилок та захистити свої права.

«Огляд рішень Європейського Суду з прав людини», 2011.

У виданні наведені приклади рішень Європейського Суду з прав людини у справах, які стосуються порушення прав осіб, взятих під варту та засуджених, приведені конкретні ситуації та опис подій, які призвели до порушень.

«Деятельность наблюдательных комиссий в вопросах и ответах», 2011

Видання містить відповіді на питання, які найчастіше виникають при організації діяльності спостережних комісій та при їх практичній діяльності.

«Хрестоматія з історії пенітенціарної системи України. (1928-1956)», том 2, частина 2, 2011.

Матеріали хрестоматії (тексти з історико-правових джерел, публікації у ЗМІ, доповіді, звіти) дають можливість створити загальну уяву про функціонування пенітенціарної системи України у 1928-1956 роках, тобто з початку періоду масових репресій до ліквідації табірної системи СРСР.

«Положення про спостережні комісії»,науково-практичний коментар, 2011.

У науково-практичному коментарі роз’яснюються питання практичної реалізації норм Положення про спостережні комісії надаються поради членам спостережних комісій щодо виконання покладених на комісії завдань, функцій та організації їх роботи.

Пам’ятка для засуджених осіб, 2011.

Пам’ятка містить основний перелік прав засуджених, норми Європейських пенітенціарних правил. Вона також містить  адреси спостережних комісій та громадських організацій області, для якої її видано. Випущено пам’ятки для шести областей України.

Памятка для новоприбулих осіб, 2011.

 Пам’ятки для новоприбулих до колоній осіб містить основні відомості про умови та правила перебування в ув’язненні, які варто знати засудженій особі при потраплянні прибутті до установи. Пам’ятка передрукована відомчою газетою «Закон і обов’язок» накладом 60 тис. прим

Дотримання прав людини у діяльності кримінально-виконавчої системи. Матеріали Громадських слухань 1 липня 2011 р., 2011.

Видання містить матеріали учасників Громадських слухань, які відбулися у Києві 1 липня 2011 року.

«Общественный контроль в Украине и России», 2011.

Збірник матеріалів «круглого столу» «Общественный контроль в местах принудительного содержания: обмен опытом», який відбувся 20-21 березня 2011 р. У виданні, випущеному російською, наведена законодавча база здійснення громадського контролю в Україні та Росії та досвід діяльності громадських спостережних комісій Росії та мобільних груп МВС України.

«Правові та соціальні послуги засудженим», матеріали семінару «Правова допомога ув’язненим – досягнення та проблеми», 2011.

Видання містить інформацію про діяльність громадських організацій, які надають правові та соціальні послуги, та які брали участь у семінарі 20-21 травня 2011 року.

«Дело «Давыдов и другие против Украины», решение Европейского суда по правам человека, 2011.

У виданні, випущеному російською, наведено повний текст рішення Європейського Суду з прав людини на скаргу засуджених щодо вводу до колонії підрозділів спеціального призначення та жорстокого побиття засуджених у 2001-2002 роках.

 «Громадські організації, які співпрацюють з установами пенітенціарної системи», довідник, видання третє, 2011.

Видання містить відомості про громадські організації, які переймаються проблематикою кримінально-виконавчої системи, наведено їх контакти.

 «Хто допомагає засудженим та звільненим особам», Довідник для осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі, та осіб, які звільняються з них, 2011.

Видання містить контакти державних структур, які мають надавати допомогу та сприяти захисту прав осіб, які перебувають  у місцях позбавлення волі та осіб, які звільняються з них, а також громадських організацій, які сприяють у цьому.

 

«Дотримання прав ув’язнених в Україні-2011», доповідь “Донецького Меморіалу”, 2012.

Сьома щорічна Доповідь містить огляд змін у діяльності кримінально-виконавчої системи, які сталися протягом 2011 року. В ній наведена статистична інформація, яка відображає стан діяльності системи у 2011 році, наведені приклади порушень прав людини та реакція керівництва системи на такі події та факти. Доповідь містить висновки та рекомендації, спрямовані на поліпшення стану дотримання прав людини в установах системи.

«Prisoners’ rights in Ukraine-2011», Report of Donetsky Memorial, 2012.

Доповідь «Дотримання прав ув’язнених в Україні-2011», перекладена англійською.

 «Звіт до Універсального періодичного огляду ООН «Донецького Меморіалу», 2012.

 Наведено текст альтернативного звіту до Універсального періодичного огляду ООН від України щодо тюремної тематики, підготовлений громадською організацією «Донецький Меморіал». Текст українською та англійською.

«Україна та попередження катувань: проблеми та досягнення», Фрагменти з Доповідей Європейського Комітету із запобігання катувань за підсумками візитів до України у 1998-2009 роках та з відповідей Уряду, 2012. 

У виданні наведені фрагменти з Доповідей ЄКЗК з декількох обраних тем та відповіді на зауваження Уряду України.

«Памятка для осужденных женщин», 2012.

Пам’ятка, випущена російською, містить норми національного законодавства, які регламентують тримання засуджених жінок, а також міжнародні стандарти у цій сфері.

Памятка для новоприбулих осіб, 2012.

Перевидання Пам’ятки для новоприбулих осіб для жіночих колоній.

«Жінки в ув’язненні», 2012.

Видання містить статистичні відомості про тримання жінок в ув’язненні, про умови тримання, а також міжнародні стандарти тримання жінок, зокрема, Бангкокські правила. 

«Women in prison», 2012.

Ця ж брошура, видана англійською.