Міжнародний фонд "Відродження"

Отмена постановления об отказе в возбуждении уголовного дела по факту массового избиения в Изяславской колонии № 31

Шепетовский горрайонный суд Хмельницкой области
ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 липня 2011 року
м. Шепетівка

Суддя Шепетівськогоміськрайонного суду Хмельницької області Мазур Н.В. при секретарі Ярощук Я.В., за участю прокурора Стасюка В.Л., розглянувши скаргу адвоката Бущенка А.П.. діючого в інтересах Шмигленка Юрія Євгеновича на постанову помічника прокурора з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах про відмову в порушенні кримінальної справи від 10 вересня 2007 року

встановила:
Постановою помічника Шепетівського прокурора з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах від 10 вересня 2007 року відмовлено в порушенні кримінальної справи за заявою Шмигленка Ю.Є. від 30.07.2007 року відносно посадових осіб Ізяславської ВК № 31, співробітників груп швидкого реагування Шепетівської ВК № 98, Замкової ВК № 58, Хмельницького слідчого ізолятора та підрозділу спеціального призначення Управління ДДУВП в Житомирській області, за ст.ст. 364, 365 КК України за застосування до нього та інших засуджених фізичного насильства за відсутністю в їх діях складу злочину.

8 червня 2011 року до суду, на вказану постанову надійшла скарга від адвоката Бущенка А.П., який діє в інтересах Шмигленка Ю.Є. за його дорученням, з проханням про її скасування.

В обґрунтування скарги посилається на те, що Шмигленко Ю.Є. був одним із потерпілих від масового побиття в Ізяславській ВК № 31. Крім того, підставою скасування оскаржуваної постанови зазначає, що помічник прокурора Стасюк В.Л. не міг проводити перевірку по подіях 22 січня 2007 року, оскільки підлягав відводу як свідок вказаних подій, в ході дослідчої перевірки не були всебічно та повно перевірені обставини масового побиття ув’язнених. Свої доводи обґрунтовує тим, що факт масового побиття 22 січня 2007 року ув’язнених представниками спецпідрозділу та адміністрації колонії в Ізяславській ВК № 31 стверджується зверненнями Баташева М.С. до Харківської правозахисної групи, інтерв’ю каналу «1+1» Ткаченка О.І. та Обрежи В., зверненнями Товсултанова А.У., заявами Книшова К.Г., Ткаченко О.Ю., Іванова А.С., Карабета В.Н., Шорбана І.В. Пояснення ув’язнених щодо заперечення застосування до них насилля та відсутність претензій до співробітників системи виконання покарань, відібрані від них під впливом залякувань, психічного та фізичного насилля, спростовуються актами судово-медичного огляду про наявність тілесних ушкоджень в ув’язнених.

Крім того стверджує, що засуджені в своїх поясненнях, які вони давали при проведенні перевірки прокуратурою про те, що насильство до них не застосовувалось і претензій до посадових осіб вони не мають, давались ними під тиском та фізичним насильством працівників ДДУВП, які продовжували їх бити і після 22 січня 2007 року.

Адвокат Бущенко А.П. та Шмигленко Ю.Є. в судове засідання не з’явилися, направили суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

Прокурор вважає, що вказану скаргу слід залишити без задоволення, оскільки на підставі добутих в ході дослідчої перевірки даних, рішення прийнято законно, будь-яких доказів побиття засудженого Шмигленка Ю.Є. не здобуто.

Заслухавши прокурора, дослідивши додані до скарги матеріали, матеріали наглядового провадження № 032-07 та матеріали за фактом застосування до засудженого Шмигленка Ю.Є. недозволених заходів фізичного впливу в січні 2007 року в Ізяславській ВК № 31 УДДУПВП Хмельницької області, вважаю, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 236-1 КПК України скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником.

Постановою помічника Шепетівського прокурора з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах від 10 вересня 2007 року відмовлено в порушенні кримінальної справи відносно посадових осіб Ізяславської ВК № 31, співробітників груп швидкого реагування Шепетівської ВК № 98, Замкової ВК № 58, Хмельницького слідчого ізолятора та підрозділу спеціального призначення Управління ДДУВП в Житомирській області за відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ст.ст. 364, 365 КК України.

З досліджених судом матеріалів наглядового провадження № 032-07, в яких знаходяться відмовні матеріали № 04-07 по факту проведення 22.01.2007 року загального обшуку в Ізяславській ВК № 31, скарги адвоката Бущенка А.П. та доданих до неї матеріалів, як і з оскаржуваної постанови, слідує, що під час проведення 22 січня 2007 року загального обшуку в Ізяславській ВК № 31, щодо ув’язнених застосовувались насильницькі дії, у деяких засуджених (Яковлева Д.О., Обрежи В.В.) були виявлені тілесні ушкодження і не з’ясовано, яким чином вони були спричинені, оскільки очевидно вони не могли бути спричинені наручниками.

Крім того, адвокат Бущенко А.П. стверджує, що до засуджених застосовувалось насильство і після 22 січня 2007 року, що нічим не спростовано. Проведене перевірка є неповною.

У ході проведення додаткової перевірки необхідно детально опитати Шмигленка Ю.Є.

По можливості встановити місце знаходження та допитати засуджених: Сака Є.В., Кувшинова А.В.. Пригару В.О., Баташова М.Є., Книшова К.Г., Яковлєва Р.А., Обрежу В.В., Глушка О.О., Товсултанова А.У., Карабета В.Н., Ткаченка О.Ю., Іванова А.Є. У них же вияснити при яких обставинах вони писали пояснення та заяви про те, що не мають претензій до посадових осіб ВК № 31 та Хмельницького СІЗО, а також провести інші дії в яких виникне необхідність в ході додаткової перевірки.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 236-1, 236-2 КПК України,

постановила:
Скаргу адвоката Бущенка А.П., діючого в інтересах Шмигленка Юрія Євгеновича на постанову помічника прокурора з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах про відмову в порушенні кримінальної справи від 10 вересня 2007 – задовольнити.

Постанову помічника Шепетівського прокурора з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах про відмову в порушенні кримінальної справи від 10 вересня 2007 року за заявою Шмигленка Юрія Євгеновича – скасувати, а матеріали повернути Шепетівському прокурору з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах для проведення додаткової перевірки.

Копії постанови направити Шмигленку Ю.Є., адвокату Бущенку А.П., Шепетівському прокурору з нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.

На постанову прокурором, особою, яка подала скаргу, та особою в інтересах якої подана скарга, протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Апеляційного суду Хмельницької області.

Суддя [підпис

щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном